Κακή εμφάνιση και ήττα!

Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Πανιώνιο με 60-44 από τον Απόλλωνα Πατρών στο πλαίσιο της 2 ης αγωνιστικής του 2 ου   τουρνουά «Πέτρος Οικ...

Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Πανιώνιο με 60-44 από τον Απόλλωνα Πατρών στο πλαίσιο της 2ηςαγωνιστικής του 2ου τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» στο Ρέθυμνο.

Οι κυανέρυθροι σε έναν αγώνα όχι ιδιαίτερα καλό από ποιοτικής πλευράς εμφανίσθηκαν άνευροι, άστοχοι (14/52 σουτ), έκαναν πολλά λάθη (16) και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον Απόλλωνα που νίκησε δίκαια.

Ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο ήταν αργός και από τις δύο ομάδες με τον Απόλλωνα πάντως να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα αφού προηγήθηκε 10-6 στο 5ο λεπτό. Η ομάδα της Πάτρας ξέφυγε 17-10 για να μειώσει με τρίποντο ο Μπατής στο 17-13 του δεκαλέπτου.
 Η διαφορά ανέβηκε ακόμη και στους 9 πόντους (22-13) υπέρ του Απόλλωνα στο 12ο λεπτό με τον Πανιώνιο να κάνει πολλά λάθη και να είναι άστοχος από την περιφέρεια. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου είχε πετύχει μόλις ένα καλάθι με τον Μπατή! Ενα στιγμιαίο ξέσπασμα έριξε τη διαφορά στους 5 (24-19) αλλά ο Απόλλωνας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος 31-23 απέναντι σε έναν Πανιώνιο που είχε 6/20 σουτ και 9 λάθη.
Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 3η περίοδο όπου ο Απόλλων ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (33-23) και παρά τους 5 σερί πόντους του Μπόγρη (37-30) η ομάδα της Πάτρας με απανωτά τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (47-32) με σερί 10-2 στο 28ο λεπτό.

Ο Πανιώνιος έστω και καθυστερημένα με όπλο την άμυνα και συνεχόμενους πόντους από τον Κρις Μπούκερ έτρεξε ένα δικό του σερί 8-0 μειώνοντας σε 49-42 (32ο λεπτό) αλλά δεν υπήρχε συνέχεια. Η αστοχία επέστρεψε για τον Πανιώνιο απέναντι στην άμυνα ζώνης του Απόλλωνα που με σερί 11-2 ξέφυγε 60-44 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 7, Πέιν 4, Αθηναίου 4, Γκιμπς 2, Μίλμπουρν 2, Μπατής 6 (2), Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 3, Παππάς 7, Ντραγκίτσεβιτς, Μπούκερ 9

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ: Καπερώνης, ΜακΚόλουμ 10, Γκραντ 3 (1), Λιανός 6, Δανιήλ, Λυμπέρης 3 (1), Γκόρντον 15 (1), Ζαφείρης 5 (1), Ουόκερ 8 (2), Τέρνερ 10