Ξεκίνημα με νίκη για τον Πανιώνιο στην Πολωνία!

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Πανιώνιο στο διεθνές τουρνουά που διοργανώνει η Ζιέλονα Γκόρα στην Πολωνία καθώς επικράτησε με 83-77 της πολωνικ...

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Πανιώνιο στο διεθνές τουρνουά που διοργανώνει η Ζιέλονα Γκόρα στην Πολωνία καθώς επικράτησε με 83-77 της πολωνικής Τουρόβ (4η στο προηγούμενο πρωτάθλημα της χώρας) έχοντας εξαιρετική απόδοση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχε 51 πόντους!

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος ξεκίνησε με τους Γκιμπς, Παππά, Πέιν, Μίλμπουρν και Μπόγρη στη βασική πεντάδα σε έναν κλειστό όσον αφορά

στον ρυθμό και το σκορ αγώνα στην πρώτη του περίοδο. Η Τούροβ προηγήθηκε 12-8 αλλά ο Πανιώνιος με καλάθια των Γκιμπς και Παππά έφερε ισορροπία (15-15) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Πολωνοί με πέντε σερί πόντους του Όπατσακ ξέφυγαν 28-23 στοι 14ο λεπτό και με 10-4 σερί έφτασαν ακόμη και στο 33-27 (18’) αλλά ξανά ο Παππάς με ατομικές ενέργειες μείωσε στο υπέρ της Τούροβ 35-32 του ημιχρόνου.

Οι κυανέρυθροι μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και με απανωτές καλές άμυνες και 8-0 σερί προσπέρασαν 40-35 διά χειρός Μίλμπουρν και 43-37 με τον
Μπατή. Η διαφορά έφτασε στους 8 πόντους (52-44) στο 26ο λεπτό για να μειώσει η Τούροβ με δικό της 5-0 σερί σε 52-49 και στη συνέχεια να ισοφαρίσει (58-58) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου που πάντως βρήκε τον Πανιώνιο προηγούμενο 60-58 με καλάθι του Μάριου Μπατή.

Ο Πανιώνιος ξέφυγε εκ νέου 64-58 στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου αλλά η Τούροβ κατάφερε να προσπεράσει 68-69 με τρίποντο του Οπατσακ στο 33ο λεπτό και με συνολικό σερί 9-0 να ξεφύγει 73-68! Ομως η αντίδραση της ομάδας μας ήταν άμεση. Με δικό της 7-0 σερί πήρε ξανά το προβάδισμα 75-73 με καλάθι και φάουλ του Μίλμπουρν και ξέφυγε 78-73 με τρίποντο του Μπατή λίγο πριν το φινάλε. Νέο τρίποντο του Μπατή ανέβασε τη διαφορά στους 7 (81-74) με τον Πανιώνιο να φτάνει στην τελική επικράτηση με 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 32-35, 60-58, 83-77

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ:
Μπόγρης 7, Πέιν 2, Αθηναίου 4, Γκιμπς 7, Μιλμπουρν 22, Μπατης 11, Καββαδάς 2, Παππάς 19, Μπούκερ 9

ΤΟΥΡΟΒ: Σελ 11, Κούλιγκ 7, Τσιλίνσκι 17, Όπατσακ 7, Βίτσνιάρζ 2, Μίσιτς 15, Τζακσον 4, Λεβαντοβσκι 4, Άλεξιτς 4, Ζιγκεράνοβιτς 6

* Επόμενος αντίπαλος του Πανιώνιου η διοργανώτρια Ζιέλονα Γκόρα στις 19.30 (ώρα Ελλάδας) το Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου.