Δεν τα κατάφερε με ΠΑΟ!

Δύο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε ο Πανιώνιος στον τελευταίο του αγώνα για το 2 ο   τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» και γνώρισε την ήττα με 94...

Δύο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε ο Πανιώνιος στον τελευταίο του αγώνα για το 2ο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» και γνώρισε την ήττα με 94-69 από τον Παναθηναϊκό αν και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 41-37.
Οι κυανέρυθροι είχαν ουσία και αποτελεσματικότητα στο παιχνίδι τους στο 1οημίχρονο όταν και προηγήθηκαν ακόμη και με 6 πόντους διαφορά (39-33) δίνοντας έμφαση στον έλεγχο του ριμπάουντ και τις καλές επιθετικές επιλογές, όμως ένα κάκιστο τρίτο δεκέλεπτο στο οποίο ο Παναθηναϊκός έκανε επί μέρους σκορ 33-9 έχοντας 6/9 τρίποντα και ο Πανιώνιος χαλάρωσε αμυντικά άλλαξε τα δεδομένα σε έναν αγώνα πάντως που και οι δύο ομάδες δοκίμασαν πάρα πολλά διαφορετικά σχήματα και συστήματα.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξεκινήσει πιο δυνατά και να αιφνιδιάσει τον Πανιώνιο αφού προηγήθηκε με 9-4. Ομως μετά το 3ο φάουλ (σε 2,5 λεπτά) του Χίλτον Αρμστρονγκ ο Πανιώνιος άρχισε να ισορροπεί τον αγώνα. Με τον Κρις Μπούκερ να αναλαμβάνει δράση και τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να συνεχίζει στο σκοράρισμα οι κυανέρυθροι μείωσαν 11-10, ισοφάρισαν 16-16 και προσπέρασαν για πρώτη φορά με 18-17 στο 8ο λεπτό. Μετά δε το μίνι 4-0 σερί του Παναθηναϊκού που προηγήθηκε ξανά 21-18, ο Πανιώνιος με δράστη τον Νίκο Παππά που πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους, έτρεξε ένα σερί 11-0 ξεφεύγοντας 29-21 στο 12ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός με τους Ματσιούλις και Ούκιτς απάντησε με δικό του 7-0 σερί (29-28 στο 13’30’’) με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνο (41-37 υπέρ του Πανιώνιου) παρότι οι κυανέρυθροι με πέντε απανωτούς πόντους του Αστον Γκιμπς είχαν ξεφύγει 39-33 (18ο λεπτό).

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός με ένα πολύ γρήγορο 9-0 σερί από τρίποντα πήρε ξανά το προβάδισμα με 46-41 και στη συνέχεια ξέφυγε 53-43 (24ο λεπτό), 58-45 (26ο λεπτό) και 63-48 (28ο λεπτό) με πρωταγωνιστές τους Διαμαντίδη, Μασιούλις και Ούκιτς που πέτυχαν απανωτά τρίποντα. Ετσι, το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +20 (68-50) με υπέρ του επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 31-9 έχοντας 6/9 τρίποντα στο διάστημα αυτό.

Η τελευταία περίοδος ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (72-50, 77-53, 89-63) και να φτάνει εύκολα στη νίκη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 5, Πέιν 2, Αθηναίου 6, Γκιμπς 9, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας 2, Μπατής, Γιάνκοβιτς 8, Καββαδάς 6, Παππάς 10, Ντραγκίτσεβιτς 6, Μπούκερ 9, Μοτσενίγος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπράμος 10, Πάνκο 8, Ματσιούλις 17, Αρμστρονγκ 8, Ούκιτς 11, Τσαρτσαρής 11, Διαμαντίδης 13, Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 8, Κόμματος 6, Σχορτσιανίτης 2, Χαραλαμπόπουλος