Φιλική ισοπαλία με Απόλλωνα!

Ισόπαλος 1-1 αναδείχτηκε ο Ιστορικός με την ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης σε φιλική αναμέτρηση στη Νέα Σμύρνη.  Ο Πανιώνιος έδειξε δύο πρόσωπα ...

Ο Πανιώνιος έδειξε δύο πρόσωπα στο ματς. Στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά κινητικός και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ενώ πέτυχε και ένα τέρμα με τον Κούρντι.

Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε κουρασμένος, ενώ και οι πολλές αλλαγές του Ελευθερόπουλου έπαιξαν τον ρόλο τους στο να χάσει τον ρυθμό της η ομάδα.

Ο Κούρντι την... ουσία!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί και πάρα πολλές ευκαιρίες.

Ο Οκόγιε, ήταν αυτός που δημιούργησε την πρώτη σημαντική ευκαιρία για τους "κυανέρυθρους".
Ο άσος του Ιστορικού έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
Στην συνέχεια, ήρθε και η... απάντηση του Απόλλωνα με τον Διαμάντη να κάνει σουτ από πολύ καλή θέση και τον Σιδεράκη να λέει "όχι" και να διώχνει εντυπωσιακά, κρατώντας το 0-0.

Οι ποδοσφαιριστές του "Ελέ" είχαν την ελαφρά κατοχή της μπάλα σε σχέση με τους "κυανόλευκους", οι οποίοι περίμεναν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.

Από την άλλη, ο Πανιώνιος κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 35' με τον Κούρντι, ο οποίος  μετά από ατομική ενέργεια και με ένα σουτ-κεραυνό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πανιωνίου.

Μετά απο αυτό το τέρμα, οι "κυανέρυθροι" ανέβασαν ρυθμούς καταφέρνοντας να διατηρήσουν το 1-0 μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι...

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να φτάσει στην ισοφάριση.

Οι δε "κυανέρυθροι" μπήκαν με διαφορετικό πρόσωπο καθώς ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έκανε πολλές αλλαγές, κάτι που επηρέασε τον ρυθμό της ομάδας.

Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" εκμεταλλεύτηκε αυτό το γεγονός και στο 53' πέτυχε την ισοφάριση.

Ο Διαμαντίδης έκανε το δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη.

Μετά απο αυτό το τέρμα, ο ρυθμός του αγώνα και από τις δύο ομάδες έπεσε.

Ωστόσο με την εξέλιξη του ματς, ο Πανιώνιος έφτασε πολύ κοντά στο 2-1.

Ο Μπούζας μπήκε στην περιοχή, έκανε την προσποίηση στον Κοτταρά, όμως το σουτ του διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή ο Δεληζήσης, με το 1-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

*Ο Γιάννης Σιδεράκης επέστρεψε σε αγωνιστική δράση και στο πρώτο μέρος όπου έπαιξε ήταν αρκετά καλός.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι στο πλευρό της ομάδας βρέθηκε και αρκετός κόσμος του Πανιωνίου, αλλά το παρών έδωσαν και φίλαθλοι του Απόλλωνα.

Πανιώνιος: Σιδεράκης, Κούρντι, Λαμπρόπουλος, Κοντοχρήστος, Αυλωνίτης, Γιαννούλης, Μιλοβάνοβιτς, Σάμαρης, Ντούνης, Οκόγιε, Καμπάνταης.

Έπαιξαν και οι: Ανέστης, Βλάχος,  Σπυρόπουλος, Κούρος, Ζυγογιάννης, Σμυρλής, Σπανός, Μπούζας.

Απόλλων Σμύρνης: Κοτταράς, Χατζηζήσης, Χιντζίδης, Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Τσεμπερίδης, Καμαρά, Διαμαντίδης, Διαμάντης, Κατσίκης, Μανιάς.

Αγωνίστηκαν και οι: Κωνσταντίνου, Τσιλιγκίρης, Τομαράς, Κρουσταλέλης,  Καραχάλιος, Δημογιάννης, Ντουτσαρίδης, Κύργιας.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού, όπως σας την μεταφέρε λεπτό προς λεπτό τα panionianea

Ρεπορτάζ γηπέδου: Παναγιώτης Καρμίρης

Συντάκτης: Αγγελική Κουρεμένου