Α1 Γυναικών: Συντριβή από Αθηναϊκό

Βαριά ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ιστορικού στην πρεμιέρα της Α1 Γυναικών, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας με 102-31 από τον...

Βαριά ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ιστορικού στην πρεμιέρα της Α1 Γυναικών, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας με 102-31 από τον Αθηναϊκό.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και αποδίδοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 19 πόντων (26-7). Οι παίκτριες του Γιώργου Ζευγώλη ανέβασαν περισσότερο την απόδοσή τους, αναγκάζοντας τον Πανιώνιο να υποπέσει σε πολλά φάουλ. Χαρακτηριστικό της πολύ καλής άμυνας του Αθηναϊκού ήταν το γεγονός ότι ο Πανιώνιος έμεινε για έντεκα αγωνιστικά λεπτά χωρίς πόντο (από το 7ο λεπτό έως 18ο λεπτό).

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Αθηναϊκό να προηγείται με 47-12.

Στο δευτέρο μέρος τα πράγματα δεν άλλαξαν, με  το εύστοχο τρίποντο της Κατερίνας Σπαθάρου 32 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα, να είναι εκείνο με το οποίο ο Αθηναϊκός ξεπέρασε τους 100 πόντους, καθώς το ηλεκτρονικό ταμπλό έγραψε  102-29. Μάλιστα αυτή η διαφορά των 73 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη που σημειώθηκε στο ματς.

Κακή εμφάνιση και βαριά ήττα για τον Ιστορικό, που ελπίζουμε να βελτιωθεί στη συνέχεια της σεζόν.

Δεκάλεπτα: 26-7, 47-12, 75-19, 102-31

Αθηναϊκός (Ζευγώλης) : (6/10 βολές, 30/54 δίποντα, 12/20 τρίποντα,  41 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 12 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 7 λάθη) Βουκίσεβιτς 4, Λύμουρα 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σπαθάρου 20 (4/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Καζαντζίδου 20(2/2 βολές, ¾ δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κασάπογλου 4 (3 ασίστ), Ζότοβα 8, Κεχαγιά 6, Ισκίογλου 6 (8 ριμπάουντ), Καμμένου 11 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κοσμά 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χαλικιά 4

Πανιώνιος (Τόλιας): (7/12 βολές, 9/34 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 21 λάθη) Ερμείδου, Ηλιάδη 2, Σαλιάι 2 (0/2, 1/9, 0/5), Μπάμπη, Δημητρίου, Ρίζου, Στεργιοπούλου 2, Ρίζου, Γιαμπάνη 20 (5/8, 6/13, 1/1, 6ρ, 6λ), Γρηγορίου 5 (2/2, 0/5, 1/1, 7ρ, 4λ), Κόντρα.