Μια απ' τα ίδια...

Για ένα ακόμη ματς ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός κόντρα στον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στο ΟΑΚΑ με 81-55 και π...

Για ένα ακόμη ματς ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός κόντρα στον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στο ΟΑΚΑ με 81-55 και πλέον να βρίσκεται πίσω με 2-0 στη σειρά των αγώνων της ημιτελικής φάσης.

Ο Ιστορικός παρουσίασε και πάλι κακό πρόσωπο, με την εικόνα του να είναι παρόμοια με εκείνη που είχε και στο ματς της Τετάρτης (29/05).

Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 4’ προηγήθηκε με 10-5. Στη συνέχεια αντέδρασαν οι γηπεδούχοι και το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟ να προηγείται 17-16.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στη δεύτερη περίοδο όπου οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έριξαν την απόδοση τους και οι "πράσινοι" με μπροστάρηδες τους Μπράμος και Λάσμε πέτυχαν να χτίσουν μια διψήφια διαφορά, στα επίπεδα της οποίας ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο (38-27).

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος δεν μπήκε ποτέ στο παρκέ, με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει με 22 πόντους διαφορά (52-30) «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη! Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 67-41 υπέρ του Παναθηναϊκού και έτσι τα πάντα είχαν κριθεί.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό 81-55 να είναι, δυστυχώς, δίκαιο.

Πλέον οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν την Δευτέρα στο κλειστό της Αρτάκης.

Τα δεκάλεπτα : 17-16, 38-27, 68-41, 81-55.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 9, Μπράμος 15 (3), Κάρι 5 (1), Ματσιούλις 6 (1), Ούκιτς 6, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ 5, Γκουίν 2, Ξανθόπουλος 5 (1), Γιαννόπουλος 6.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 3, Πέιν 5 (1), Αθηναίου 2, Κις, Μίλμπουρν 10 (2), Αθανασούλας 8 (1), Μπατής 3 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1), Καββαδάς 2, Παππάς 9 (1), Αγραβάνης 3, Μπούκερ.