Δεν πάει πουθενά έτσι...

Ο Πανιώνιος παρουσιάζοντας πολύ κακό αγωνιστικό πρόσωπο γνώρισε την έδρας ήττα με 2-1 από τον Άρη, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει μερίδ...

Ο Πανιώνιος παρουσιάζοντας πολύ κακό αγωνιστικό πρόσωπο γνώρισε την έδρας ήττα με 2-1 από τον Άρη, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει μερίδα οπαδών του Ιστορικού να αποδοκιμάζει τους κυανέρυθρους.

Ο Ιστορικός δεν έπιασε καθόλου καλή απόδοση, είχε κακή εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και παρά το γεγονός πως πήρε το προβάδισμα με τον Καμπάνταη, τελικά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και πήραν το "διπλό".

Μάλιστα, ο Άρης αγωνιζόταν και με παίκτη λιγότερο, λόγω κόκκινης κάρτας του Τσουμάνη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο, με τον Πανιώνιο να έχει την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως «κολλούσε» στην καλή αμυντική λειτουργία του Άρη.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις, όπου σε μία από αυτές ο Τάτος λίγο έλειψε να κάνει τη «ζημιά», όμως το σουτ που έκανε απέναντι από τον Γιαννακόπουλο πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Ιστορικός στα τελευταία δέκα λεπτά του 45λεπτου ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός με τους Μητρόπουλο και Καμπάνταη, ωστόσο οι προσπάθειες τους δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Έτσι το 0-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς ήταν εντελώς διαφορετική.

Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 58’ ευτύχισε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Αραβίδης πήρε την μπάλα από τον Κολοβό, έκανε το σουτ, ο Διούδης έδιωξε, όμως ο Καμπάνταης πήρε το «ριμπάουντ» και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.΄

Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν άμεση απάντηση και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αγκάνθο με κεφαλιά-ψαράκι έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 64’ ο Άρης έμεινε με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της δεύτερης κίτρινης κάρτας που είδε ο Τσούμανης, για μαρκάρισμα στον Κούρντι.

Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Ιστορικού να προσπαθούν να διασπάσουν την αμυντική τακτική των φιλοξενούμενων, με τους «κίτρινους» να κλείνουν τους διαδρόμους.

Οι ποδοσφαιριστές του συλλόγου της Θεσσαλονίκης όποτε έβρισκαν την ευκαιρία έπεφταν στο έδαφος και καθυστερούσαν συνεχώς!

Τα λεπτά έτσι περνούσαν, οι «κυανέρυθροι» δεν κατάφερναν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους, με αποτέλεσμα ο Άρης να τιμωρήσει την ομάδα του Παντελή και στο 88’ με τον Ουντότζι σκόρερ να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ.

Τα επόμενα λεπτά κύλισαν –κυρίως- με τους φιλοξενούμενους να καθυστερούν με διάφορους τρόπους, ενώ οι παίκτες του Πανιωνίου δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να δημιουργήσουν της προϋποθέσεις για να έρθει η ισοφάριση.

Έτσι, το 1-2 έμεινε έως το τέλος του αγώνα και ο Ιστορικός γνώρισε μία πολύ άσχημη ήττα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Κούρος, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κολοβός (87’ Ντούνης), Μενδρινός (74’ Λάσνικ), Μητρόπουλος, Παναγιωτούδης (56’ Γιάννου), Αραβίδης, Καμπάνταης.

ΑΡΗΣ: Διούδης, Πουλίδο, Οικονομόπουλος, Αγκάνθο, Τάτος (78’ Σταυρόπουλος), Ουντότζι, Τσουμάνης, Κίνσλει, Ψυχογιός, Ηρακλής (90’Καρασαλίδης), Έλσνερ (68’ Νταμαρλής).

Συντάκτης: Γιώργος Καρμίρης