Mατσάρα και ήττα στην εκπνοή της παράτασης!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Πανιώνιος λύγισε στην παράταση και ηττήθηκε με 85-84 από τον Μιλωνα, στον τελικό του τουρνουά "Αχι...

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Πανιώνιος λύγισε στην παράταση και ηττήθηκε με 85-84 από τον Μιλωνα, στον τελικό του τουρνουά "Αχιλλέας Μέντζος".

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 75-75. Ο Πανιώνιος ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, όμως ο Μίλωνας αντέδρασε και στο δεύτερο ημίχρονο πήρε εκείνος το προβάδισμα.

Κάπως, έτσι ο νικητής κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου εξελίχθηκε σε... θρίλερ. Ο Μίλωνας ήταν μπροστά στο σκορ, όμως ο Πανιώνιος με μεγάλο τρίποντο του Μιλεντίγιεβιτς έκανε το υπέρ του 84-83. Οι γηπεδούχοι όμως στην εκπνοή του αγώνα βρήκαν το σουτ της νίκης με τον Ανέστη και έτσι έφτασαν στην επικράτηση με 85-84.

Ένα πραγματικά πολύ ωραίο ματς, με τις δύο ομάδες να δείχνουν πως θα είναι πολύ δυνατές στο πρωτάθλημα της Elite League.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 42-43, 56-59, 75-75 (καν.αγ.), 85-84

ΜΙΛΩΝΑΣ (Καραγιάννης): Πετρίδης 3, Ανέστης 7, Μελισσαράτος 4, Μοτσενίγος 13 (3), Μπαρτ 14 (1), Δομπρογιάννης, Χριστόπουλος 3 (1), Μαλούκος 2, Ζούμπος 21 (5), Δημάκος 9 (1), Κανονίδης 9 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ταυρόπουλος): ΖανΛουί 5 (1), Σκάνδαλος 5 (1), Μιλεντίγιεβιτς 13 (2), Δημητρακόπουλος, Παπαδιονυσίου 4, Αντωνάκης 2, Χάλαρης 7 (1), Κακλαμανάκης 17, Βουγιούκας 8, Βεργίνης 15 (3), Γκίκας 12 (2).

Φωτογραφία: Δημήτρης Βλάχος