Πέρασε από τo Ψυχικό και πήρε την πρώτη του νίκη ο Ιστορικός!

Με τη νίκη έφυγε από το Ψυχικό ο Πανιώνιος, επικρατώντας με 97-80 της ομώνυμης ομάδας, για την 2η αγωνιστική της Elite League.

Οι κυανέρυθροι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, πάτησαν το πόδι στο... γκάζι και δίκαια έφτασαν σε μία πολύ σημαντική επικράτηση.

Ο Ιστορικός, που δεν είχε στον πάγκο του τον Περικλή Ταυρόπουλο, στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα βρήκαν δυσκολίες από την αξιόμαχη ομάδα του Ψυχικούμ όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαρωτικός και νίκησε χωρίς δυσκολίες.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Πανιωνίου στο φετινό πρωτάθλημα της Elite League, μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Ελευερούπολη.

Πρώτος σκόρερ για τους κυανέρυθρους ήταν ο Στ. Παπαδιονυσίου με 16 πόντους, ακολούθησε με 15 ο Κακλαμανάκης, με τους Βεργίνη και Μιλεντίγεβιτς να έχουν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ψυχικό-Πανιώνιος 80-97

Διαιτητές: Τσώνος-Ζακεστίδης-Μαρτινάκος (Αλετράς)

Δεκάλεπτα: 21-18, 38-40, 57-71, 80-97

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 13 (1), Κουκάς 12 (3), Τοπάλι 5 (1), Κοντούδης 2, Μιχαλούτσος 7 (2), Μάντζαρης 6 (2), Αθανασούλας 13 (2), Μπαλός 8 (2), Καμπερίδης 2, Κέλι 12, Πιτούλης.

Πανιώνιος (Καραδήμας): Ζανλουί 9, Μιλεντίγεβιτς 12 (2), Δημητρακόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 16 (4), Αντωνάκης 6 (1), Χάλαρης 6, Κακλαμανάκης 15, Βουγιούκας 7, Βεργίνης 13 (2), Γκίκας 8.