Δεν πατάει... φρένο! «7Χ7» για τα κορίτσια του Iστορικού!

Και το... τρένο του Πανιωνίου συνεχίζει!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ιστορικού επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 σετ του Ναύαρχου Βότση και έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί της.

Τα κορίτσια του Ιστορικού ήταν σαφέστατα ανώτερες από τον αντίπαλο τους, έδειξαν την ποιότητα τους στο παρκέ και έτσι έφτασαν στην 7η νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

O Πανιώνιος συνεχίζει να βρίσκεται μόνος πρώτος σην βαθμολογία της Pre League, έχοντας μάλιστα το απόλυτων των σετ!

Στο πρώτο σετ η Ολούτς ξεκίνησε δυναμικά από τη γραμμή του σερβίς και με δύο συνεχόμενους άσους έκανε το 4-1, αναγκάζοντας τον Ναύαρχο Βότση να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη η Καθάριου πέτυχε το 5-1 και η Αλεξάκου το 6-2 αντίστοιχα. Η ακραία του Ιστορικού πέτυχε δύο συνεχόμενους πόντους για το 8-5 και η Ολούτς τη διαδέχτηκε πετυχαίνοντας το 9-5. Η Καρέλια με άσο έγραψε το 11-6 και η Καθάριου με μπλοκ σκόραρε για το 13-8. Η ίδια πήρε και τον επόμενο πόντο με αποτέλεσμα να έρθει το δεύτερο τάιμ άουτ από πλευράς γηπεδούχων. Η Γουγούση βρήκε ωραία το κενό στην αντίπαλη άμυνα και σημείωσε το 16-9. Η Αλεξάκου σκόραρε για το 19-10 και η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο (21-11), έπειτα από λανθασμένο σερβίς της Αλτίνη. Η Καρέλια με ωραίο μπλοκ πέτυχε το 24-19 και η Τιέμι με έξυπνο πέρασμα έκλεισε το σετ στο 25-12.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με μπλοκ της Καθάριου. Η Ολούτς στη συνέχεια σκόραρε για το 2-0 και το 4-2 αντίστοιχα. Η Αλεξάκου με δυνατό χτύπημα έγραψε το 7-3 και η ίδια στην πορεία έκανε το 11-3. Η Καθάριου με μπλοκ σημείωσε το 12-3 και η Γουγούση με άσο πέτυχε το 14-4. Η Ολούτς εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (15-4). Στην επόμενη επίθεση η Καρέλια πάσαρε ωραία στην Αλεξάκου και εκείνη σκόραρε για το 16-5. Η γηπεδούχος ομάδα κάλεσε τάιμ άουτ, προκειμένου να σταματήσει το ρυθμό του Πανιωνίου, αλλά μάταια. Η Αλεξάκου με άσο έκανε το 17-5 και μετά η Καρέλια ανέλαβε ξανά δράση πετυχαίνοντας το 18-5. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Θεσσαλονίκης με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 18-11, όμως η Μιλεντίγεβιτς απάντησε για το 19-11. Η διαφορά πήγε στους δέκα πόντους (21-11) ύστερα από μπλοκ της Καθάριου. Η Μιλεντίγεβιτς με ωραία προσπάθεια έκανε το 22-11 και η Αλεξάκου τη διαδέχτηκε για το 23-11. Η Κράνη πέτυχε το 24-11 και η Αλτίνη με λανθασμένο σερβίς διαμόρφωσε το 25-14.

Στο τρίτο σετ οι «κυανέρυθρες» ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με άσο της Τιέμι. Έπειτα από δύο συνεχόμενους πόντους της Καθάριου και μία λανθασμένη επίθεση των γηπεδούχων το σκορ πήγε γρήγορα στο 4-0 και έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης κάλεσε τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη ο Ναύαρχος αντέδρασε και μείωσε σε 5-4. Μάλιστα η Κυριακίδου ισοφάρισε σε 8-8. Ωστόσο ο Ιστορικός δεν ανησύχησε και με πόντο της Καρέλια ξέφυγε με 10-8. Η Ολούτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 11-9 και στη συνέχεια η Καθάριου με μπλοκ πέτυχε το 12-9. Στην πορεία ήταν σειρά της Τιέμι να σκοράρει με μπλοκ (14-9). Η Ολούτς πέτυχε το 15-10 και η Αλεξάκου ερχόμενη από την πίσω ζώνη σκόραρε για το 16-11. Με μπλοκ των Γουγούση και Καρέλια το σκορ πήγε στο 18-13 και η Λογαρά με μονό μπλοκ πέτυχε το 21-15. Η Ολούτς σκόραρε για το 23-17 και στη συνέχεια σημείωσε το 24-17. Η Καθάριου έκλεισε το σετ στο 25-17.

Μετά τη νίκη στη Θεσσαλονίκη η ομάδα μας έχει άλλη μία εκτός έδρας αποστολή. Αυτή τη φορά ο Ιστορικός θα αγωνιστεί στην έδρα του Απόλλωνα Καλαμάτας το Σάββατο (9/12, 18:00) για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Μεσσηνίας κατέχει τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία.

Τα σετ: 12-25, 14-25, 17-25.

Α.Π.Σ. ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΒΟΤΣΗ (Βαλσαμίδης): Μπακοπούλου, Χατζίκου, Αργυρίου, Αλτίνη, Τριλυράκη, Ζωίδου / Ωραιοπούλου (λ), Ασβεστά (λ), Ιωάννου, Κυριακίδου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσαϊρέλης): Ολούτς, Τιέμι, Καθάριου, Γουγούση, Καρέλια, Αλεξάκου / Κακουράτου (λ), Βουλγαράκη (λ) Μιλεντίγιεβιτς, Κράνη, Παπά, Λογαρά.