Aνετο πέρασμα από τα Χανιά και πρόκριση με... τεσσάρα για τον Ιστορικό!

Mε χαρακτηριστική άνεση πήρε την πρόκριση για την επόμενη φαση του Κυπέλλου ο Ιστορικός, που επικράτησε εκτός έδρας με 4-0 της ΑΕ Κυδωνίας. ...

Οι κυανέρυθροι ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι από τον αντίπαλο τους, φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες και χωρίς δυσκολίες έφτασαν στη νίκη.

Η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη είχε τον έλεγχο του αγώνα, πέτυε τέσσερα τέρματα, δημιούργησε πολλές φάσεις στην εστία των Κρητικών, σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι και δίκαια έφτασε στην επικράτηση.

Σκόρερ για τον Ιστορικό οι Πιερτζάκομι, Γροντής, Πότσι και ο νεαρός Λαύκας!

Στην επόμενη φάση του θεσμού, ο Ιστορικός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Πανθρακικό, σε μόνο παιχνίδι (15/09).

Ο Πανιώνιος από το πρώτο λεπτό μπήκε αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας με το... καλημέρα ποιος θα είναι το αφεντικό του ματς.

Σε διάστημα ενός λεπτού, η ομάδα του Νικοπολίδη σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι. Αρχικά με σουτ του Πότσι (3') και εν συνεχεία με νέο σουτ αυτή τη φορά του Νοικοκυράκη (4').

Στο 33' ήρθε το γκολ για τον Ιστορικό με ωραίο σουτ του Πιερτζάκομι και δύο λεπτά αργότερα (35') ο Γροντής δέχτηκε την ασιστ του Πιερτζάκομι και από κοντά έκανε το 2-0 για τους κυανέρυθρους.

Δεν άλλαξε η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, με τους κυανέρυθρους να σημειώνουν άλλα δύο τέρματα.

Στο 77' ο Πότσι με κεφαλιά πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του, ενώ το τελικό 4-0 έγραψε ο νεαρός Λαύκας με σουτ.

Το φιλμ του αγώνα

3': Σουτ στη κίνηση από τον Πότσι, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

4': Δυνατό σουτ του Νοικοκυράκη, η μπάλα δεν του κάνει την χάρη και σταματάει στο οριζίντιο δοκάρι!

6': Μετά από κόρνερ του Γροντή, ο Χρούστινετς πιάνει την κοντινή κεφαλιά, η μπάλα λίγο άουτ.

11': Μακρινό σουτ του Νοικοκυράκη, διώχνει ο Βροντάκης.

27': Πολύ δυνατό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και με τα δύο πόδια πάνω στον Γροντή, δεν δίνει πέναλτι ο διαιτητής.

29' Από καλή θέση ο Γεμιστός προσπάθησε να με ψιλοκρεμαστό πλασέ να περάσει την μπάλα πάνω από τον Βροντάκη, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

33' ΓΚΟΛ!: Ο Πιερτζάκομι με ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0 του Πανιωνίου!

35' ΓΚΟΛ!Ο Πιερτζάκομι πατάει περιοχή, δίνει ωραία στον Γροντή, ο οποίος από κοτνά κάνει το 2-0 για τον Ιστορικό!

53': Ωραίο σουτ του Νοικοκυράκη, διώχνει δύσκολα ο Βροντάκης.

55': Πολύ ωραία ομαδική ενέργεια από τους κυανέρυθρους, η μπάλα έφτασε στον Γκίνη, ο οποίος από κοντά έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.

58': Κοντινό συρτό σουτ του Κουρομιχελάκη, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γιαννακόπουλου. Η πρώτη φάση των γηπεδούχων στο ματς.

77' ΓΚΟΛ!: Σέντρα του Στούπη, ωραία κεφαλιά από τον Πότσι, η μπάλα στα δίχτυα και τρίτο γκολ για τον Πανιώνιο!

84' ΓΚΟΛ!: Μετά από κάθετη πάσα του Στούπης, ο Λαύκας με ωραίο σουτ στη κίνηση έγραψε το τελικό 4-0 για τον Ιστορικό!

86': Ωραίο σουτ του Φελίσιο έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Α. Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Χριστόπουλος, Μπούσης, Πότσι, Χρούστινετς, Ενγκουέμ, Γκίνη (70' Στούπης), Γροντής (56' Τσόρνομαζ), Νοικοκυράκης (80' Λαύκας), Πιερτζιάκομι (56' Βενάρδος), Γεμιστός (70' Φελίσιο).