Νίκησε... φιλικά και τον ΖAON ο Ιστορικός!

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου επικράτησε του ΖΑΟΝ με 3-1 σετ σε αγώνα φιλικού χαρακτήρα που διεξήχθη στο «Ανδρέας Βαρίκας».

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου επικράτησε του ΖΑΟΝ με 3-1 σετ σε αγώνα φιλικού χαρακτήρα που διεξήχθη στο «Ανδρέας Βαρίκας». Ο κόουτς Χαριτωνίδης έδωσε περισσότερο χρόνο συμμετοχής στις παίκτριες που δεν είχαν βρεθεί στο αρχικό σχήμα των προηγούμενων φιλικών και μπόρεσε να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα, ενόψει της συνέχειας.

Ο Πανιώνιος κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ, ενώ ο ΖΑΟΝ πήρε το τρίτο σετ εξαργυρώνοντας την πολύ καλή του παρουσία στην αναμέτρηση.

Στο πρώτο σετ οι «κυανέρυθρες» μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 4-0 χάρη σε μπλοκ της Νομικού. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων διατηρήθηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ και αυξήθηκε στους έξι μετά τον άσο της Τιέμι (18-12). Η Βραζιλιάνα πασαδόρος με τον ίδιο τρόπο έκανε το 20-12 και στη συνέχεια η Ολούτς πέτυχε δύο συνεχόμενους πόντους για το 22-12. Η Τσάριτς πέτυχε το 23-12 και ύστερα από λανθασμένη επίθεση του ΖΑΟΝ το σετ έκλεισε στο 25-12.

Στο δεύτερο σετ η Καθάριου πέτυχε το 5-2, όμως ο ΖΑΟΝ ισοφάρισε σε 6-6. Η συνέχεια ανήκε στον Ιστορικό, ο οποίος με ένα μικρό σερί στην επίθεση προηγήθηκε με 14-7. Η φιλοξενούμενη ομάδα αντέδρασε και ισοφάρισε σε 17-17. Μάλιστα με άσο της Κακλαμάνου πέρασε και μπροστά με 17-18. Σε εκείνο το σημείο η Ολούτς ανέλαβε δράση και ισοφάρισε σε 21-21. Η Νομικού ισοφάρισε σε 22-22 και η ίδια με μπλοκ έκανε το 25-23.

Το τρίτο σετ ολοκληρώθηκε με το ίδιο σκορ, αλλά το κατέκτησε ο ΖΑΟΝ. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 8-8 και η Ζιώγα πέτυχε το 14-13. Ο ΖΑΟΝ πέρασε μπροστά με 15-17, αλλά η Καθάριου έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο με 21-20. Η Ολούτς πέτυχε το 22-21, όμως ο ΖΑΟΝ αντέδρασε και με όπλο το σερβίς της Κακλαμάνου πέρασε μπροστά. Μάλιστα η ίδια με άσο έκανε το 23-25.

Στο τέταρτο σετ η Ολούτς με μπλοκ έκανε το 7-6 και η Μιλεντίγιεβιτς σημείωσε το 14-11 αντίστοιχα. Η Καθάριου με πρώτο χρόνο έκανε το 15-11 και η Ζιώγα με άσο σημείωσε το 18-13. Τρεις συνεχόμενοι πόντοι της Ολούτς ανέβασαν τη διαφορά στο 22-17 και η Τιέμι με δύο άσους πέτυχε το 24-17. Η Ολούτς πέτυχε τον τελευταίο πόντο του αγώνα διαμορφώνοντας το 25-17.

Πλέον ο Πανιώνιος στρέφει την προσοχή του στο τουρνουά που θα διοργανώσει ο ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη. Τα «Νομίκεια» θα διεξαχθούν το διήμερο 1-2 Οκτωβρίου και ο Ιστορικός θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (1/10, 17:00). Το άλλο ζευγάρι του τουρνουά αποτελούν ο ΑΟ Θήρας και ο Μίλων. Την Τετάρτη (2/10) στις 15:00 είναι προγραμματισμένος ο μικρός τελικός, ενώ στις 18:00 θα γίνει ο μεγάλος τελικός.

Τα σετ: 3-1 (25-12, 25-23, 23-25, 25-17).