Bόλεϊ Γυναικών: Ξεκίνημα με νίκη στα φιλικά παιχνίδια

Με νίκη ξεκίνησε τις φιλικές της υποχρεώσεις η ομάδα βόλεϊ γυναικών του   Πανιωνίου

Με νίκη ξεκίνησε τις φιλικές της υποχρεώσεις η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου, καθώς επικράτησε του Ηλυσιακού με 3-0 σετ στο «Ανδρέας Βαρίκας». Οι δύο ομάδες έπαιξαν και τέταρτο σετ, το οποίο κατέκτησαν οι «κυανέρυθρες». Ο κόουτς Χαριτωνίδης χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες του Ιστορικού και είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα, ενόψει της συνέχειας.

Στο αγωνιστικό σκέλος η Τσάριτς πέτυχε το 2-0 και η Αλεξάκου με μπλοκ άουτ σημείωσε το 3-0. Η Ίκιτς πέτυχε δύο συνεχόμενους πόντους για το 5-3 και η Καθάριου με μπλοκ πέτυχε το 6-3. Με τον ίδιο τρόπο σημειώθηκε και το 7-3 για τον Ιστορικό. Η Αλεξάκου με ωραίο διαγώνιο χτύπημα έκανε το 8-4 και με μπλοκ άουτ σημείωσε το 9-5. Η Ηλιοπούλου με άσο έγραψε το 10-5 και στη συνέχεια η Τσάριτς με ωραία επίθεση σκόραρε για το 11-5. Η Σέρβα πέτυχε με μπλοκ το 13-7 αναγκάζοντας τον Ηλυσιακό να καλέσει τάιμ άουτ. Η Καθάριου με μπλοκ σημείωσε το 15-8 και με δύο πόντους της Αλεξάκου η διαφορά ανέβηκε στο 18-11. Η Ηλιοπούλου πέτυχε με μπλοκ το 19-11 και ακολούθησε ο άσος της Καθάριου για το 20-11. Η Καρέλια με επίθεση σε πρώτο χρόνο σημείωσε το 21-12 και η Τσάριτς με εύκολο τρόπο έγραψε το 23-13. Η ίδια με μπλοκ, αυτήν την φορά, έκανε το 24-13 και στη συνέχεια η Καθάριου έκλεισε το σετ στο 25-13.

Στο δεύτερο σετ ο Ηλυσιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 0-3. Τον πρώτο πόντο του Πανιωνίου σημείωσε η Τσάριτς, ενώ η Νομικού μείωσε σε 2-4. Η Ολούτς πέτυχε άσο για το 4-5 και η Ηλιοπούλου έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Πανιώνιο με 6-5. Η Νομικού με άσο πέτυχε το 8-6, ενώ με τον ίδιο τρόπο η Ηλιοπούλου έκανε το 10-7 οδηγώντας την φιλοξενούμενη ομάδα σε τάιμ άουτ. Ύστερα από ένα πολύ ωραίο ράλι η Ίκιτς πήρε τον πόντο για το 11-7 και η Ηλιοπούλου με άσο έκανε το 12-7. Σε εκείνο το σημείο ο Ηλυσιακός έτρεξε ένα σερί 5-0 ισοφαρίζοντας έτσι σε 12-12. Η Τσάριτς σημείωσε το 13-12 και η Καρέλια στη συνέχεια έκανε το 14-13. Η Ολούτς νικώντας τα αντίπαλα μπλοκ άουτ έκανε το 16-14 και η Νομικού με ωραίο τρόπο έκανε το 17-14. Με νέο σερί 5-0 οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 17-19. Ωστόσο η Ολούτς με άσο ισοφάρισε σε 20-20. Η Νομικού με τον ίδιο τρόπο έκανε το 21-20 και ο Ηλυσιακός πήρε νέο τάιμ άουτ. Η Ίκιτς έγραψε το 23-22 και η Τσάριτς πέτυχε το 24-22. Η Σέρβα διαγώνια έκλεισε το σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ η Καθάριου έκανε με άσο το 2-0 και η Ζιώγα σημείωσε το 3-1. Η Νομικού με μπλοκ πέτυχε το 4-1 και το 6-4 αντίστοιχα. Η Αλεξάκου σκόραρε για το 7-4, ενώ η Ηλιοπούλου με μπλοκ πήρε τον επόμενο πόντο γράφοντας το 8-4. Η Νομικού σημείωσε το 10-4 και ο Ηλυσιακός πήρε νέο τάιμ άουτ. Η Αλεξάκου με μονό μπλοκ έκανε το 11-4 και με επίθεση στην ευθεία σημείωσε το 14-6. Η Ζιώγα με δύο συνεχόμενους πόντους πέτυχε το 18-10 και η Ολούτς στη συνέχεια έκανε το 20-12. Η Αλεξάκου πέτυχε άλλον έναν πόντο (21-12) και μετέπειτα η Ολούτς με άσο έκανε το 22-12. Η Ζιώγα νίκησε τα αντίπαλα μπλοκ άουτ για το 23-12 και η Νομικού με άσο έκανε το 25-13.

Στο τέταρτο σετ η Καραγιαννίδου έκανε το 1-0 για τον Ιστορικό και η Αλεξάκου με άσο πέτυχε το 2-0. Η Ζιώγα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ η Καραγιαννίδου με νέο πόντο έκανε το 4-0. Η Αλεξάκου ξανά με άσο πέτυχε το 5-0 και ερχόμενη από την πίσω ζώνη σημείωσε το 6-2. Η Ζιώγα έκανε το 9-4 και η ίδια στη συνέχεια πέτυχε το 10-5. Η Αλεξάκου ανέλαβε ξανά δράση για το 15-9 και η Μιλεντίγιεβιτς πέτυχε το 18-13. Η Ζιώγα τη διαδέχτηκε για το 19-14 και ο αγώνας έκλεισε στο 25-16 χάρη σε άσο της Ηλιοπούλου.

Τα σετ: 25-13, 25-23, 25-13, 25-16.