Μία ακόμα φιλική νίκη για τα κορίτσια του Iστορικού

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου έδωσε το δεύτερο φιλικό της παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας.

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου έδωσε το δεύτερο φιλικό της παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας. Μετά τη νίκη κόντρα στον Ηλυσιακό οι «κυανέρυθρες» νίκησαν στην έδρα του Μαρκόπουλου με 3-0 σετ, ενώ κατέκτησαν και το τέταρτο σετ που παίχτηκε στη συνέχεια.

Στο πρώτο σετ η Τσάριτς ήταν η αιχμή του δόρατος για τον Ιστορικό. Η Σέρβα διαγώνια πήρε το μπλοκ άουτ για το 2-3, ενώ ισοφάρισε σε 4-4. Η Αλεξάκου πέτυχε το 4-6 και η Τσάριτς στην ευθεία έκανε το 4-8 με αποτέλεσμα το Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Η Καθάριου με μπλοκ πέτυχε το 4-9 και η Αλεξάκου με διαγώνιο χτύπημα σημείωσε το 7-10. Η Τσάριτς σκόραρε για το 11-14 και η Αλεξάκου με μονό μπλοκ πέτυχε το 11-15. Η ακραία του Ιστορικού σημείωσε με τον ίδιο τρόπο το 12-16 και η γηπεδούχος ομάδα πήρε νέο τάιμ άουτ. Η Τσάριτς πέτυχε το 13-18 και με δύο συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +7 (14-21). Στη συνέχεια σημείωσε δύο άσους για το 14-24. Η Καθάριου με πόντο στον πρώτο χρόνο έκλεισε το σετ στο 14-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με πόντο της Αλεξάκου. Η Κακουράτου με εξαιρετικό τρόπο έβγαλε την άμυνα και στη συνέχεια η Αλεξάκου πέτυχε το 1-2. Η Νομικού πέτυχε μπλοκ για το 4-6, ενώ η Ίκιτς έγραψε το 5-8 και το 6-10 αντίστοιχα. Στην επόμενη φάση η Αλεξάκου πήρε τον πόντο και ο κόουτς Ρούσσης κάλεσε τάιμ άουτ. Η ακραία του Ιστορικού ύστερα από ωραία άμυνα της Ίκιτς έκανε το 7-14. Η Νομικού σε πρώτο χρόνο πέτυχε το 13-18, ενώ η Τσάριτς σκόραρε με πλασέ για το 15-19. Η Σέρβα έκανε στη συνέχεια το 15-20 και το Μαρκόπουλο πήρε ξανά τάιμ άουτ. Η Αλεξάκου ερχόμενη από την πίσω ζώνη πήρε τον επόμενο πόντο γράφοντας το 15-21. Η Κακουράτου έβγαλε μεγάλη άμυνα στην επόμενη φάση και η Ίκιτς πέτυχε το 15-22. Η Καρέλια με ωραία επίθεση σημείωσε το 15-23, ενώ το σετ έκλεισε στο 15-25 έπειτα από λάθος των αντιπάλων.

Στο τρίτο σετ η Αλεξάκου πήρε άλλον έναν πόντο για το 0-2. Η Τσάριτς έκανε το 1-4 για να ακολουθήσουν τρία μπλοκ της Καθάριου. Η Τσάριτς με επίθεση στη διαγώνιο πέτυχε το 2-9 και η Νομικού με πρώτο χρόνο έκανε το 5-11. Η Ολούτς επιτέθηκε στην ευθεία γράφοντας το 6-13 και η Νομικού με μπλοκ έκανε το 6-14. Η Αλεξάκου με δύο συνεχόμενους πόντους σημείωσε το 8-18, ενώ η Νομικού πήρε τον άσο για το 8-19. Η Ολούτς με επίθεση από την πίσω ζώνη πέτυχε το 9-20 και η Καθάριου με επίθεση σε πρώτο χρόνο έκανε το 10-21. Η Ζιώγα έκανε το 10-22 και το 11-24 αντίστοιχα. Η Αλεξάκου διαμόρφωσε το 12-25.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν και σε τέταρτο σετ, έτσι ώστε να πάρουν όλες οι αθλήτριες χρόνο συμμετοχής. Η Ολούτς με τρεις πόντους έκανε το 1-3 και η Καθάριου σημείωσε το 2-4. Η Μιλεντίγιεβιτς σκόραρε για το 4-6 και η Ζιώγα για το 5-8. Η διαγώνια του Πανιωνίου σημείωσε το 6-11. Η Νομικού με άσο πέτυχε το 7-14, ωστόσο το Μαρκόπουλο αντέδρασε και με ένα σερί 6-0 έκανε το 13-14. Ο κόουτς Χαριτωνίδης κάλεσε τάιμ άουτ και στην επανέναρξη η Ολούτς ισοφάρισε σε 15-15. Η Μιλεντίγιεβιτς μείωσε σε 19-18 και 20-19 αντίστοιχα. Η Ολούτς με μπλοκ ισοφάρισε σε 21-21, ενώ στη συνέχεια πέτυχε το 22-23. Η ακραία του Ιστορικού πήρε τον επόμενο πόντο και η Μιλεντίγιεβιτς με δύο εύστοχες επιθέσεις έκλεισε το σετ στο 24-26.