Φινάλε στα φιλικά με νίκη

Με νίκη ολοκλήρωσε τις φιλικές του υποχρεώσεις ο   Πανιώνιος

Με νίκη ολοκλήρωσε τις φιλικές του υποχρεώσεις ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Θέτιδας Βούλας με 3-2 σετ. Ο Ιστορικός έκλεισε τα φιλικά της φετινής προετοιμασίας και πλέον μπαίνει σε ρυθμούς πρωταθλήματος.  Οι «κυανέρυθρες» θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο (19/10) την ΑΕΚ εκτός έδρας για την πρώτη αγωνιστική της Volley League.

Όσον αφορά το φιλικό, ήταν πολύ ανταγωνιστικό με την Σάρα Τσάριτς να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα και να ολοκληρώνει την εμφάνισή της με 36 πόντους.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε με τις Ίκιτς, Καρέλια, Τσάριτς, Αλεξάκου, Ηλιοπούλου και Κακουράτου.  Στο πρώτο σετ η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε να βρει γρήγορα ρυθμό και με πόντο της Καθάριου προηγήθηκε με 5-9 αναγκάζοντας τον κόουτς  Σκουλικάρη να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά αυξήθηκε στη συνέχεια για τον Ιστορικό με την Τσάριτς να νικά τα αντίπαλα μπλοκ για το 12-17. Η Ίκιτς με μπλοκ σημείωσε το 13-19, αλλά η Θέτις αντέδρασε και μείωσε σε 17-20 με αποτέλεσμα ο κόουτς Χαριτωνίδης να πάρει τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη η Αλεξάκου με δύο πόντους σημείωσε το 18-23 και η Καθάριου με άσο πέτυχε το 18-14. Το σετ έκλεισε στο 18-25 χάρη σε μπλοκ της Αλεξάκου.

Στο δεύτερο σετ το μπλοκ της Θέτιδας λειτούργησε πολύ καλά με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 5-2. Η διαφορά πήγε γρήγορα στο 9-5 και ο κόουτς Χαριτωνίδης κάλεσε τάιμ άουτ. Η Αλεξάκου με δύο πόντους μείωσε σε 11-8, αλλά η ομάδα της Βούλας βρήκε ρυθμό στην επίθεση και ξέφυγε με 15-8. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και μείωσε σε 19-15 με την Τσάριτς. Η Αλεξάκου με δύο πόντους έκανε το 24-18, αλλά η Θέτις σκόραρε για το 25-18.

Το τρίτο σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικό. Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 6-2, αλλά η Τσάριτς με συνεχόμενες επιθέσεις έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους. Μάλιστα η Ίκιτς με ωραίο τρόπο ισοφάρισε σε 13-13 και στη συνέχεια έδωσε το προβάδισμα στον Ιστορικό με 14-15.  Η Τσάριτς νίκησε τα αντίπαλα μπλοκ για το 17-18, όμως η Θέτις αντέδρασε και βρέθηκε μπροστά με 20-18. Ο κόουτς Χαριτωνίδης κάλεσε τάιμ άουτ και στην επανέναρξη η Αλεξάκου με άσο ισοφάρισε σε 21-21. Η Ίκιτς ισοφάρισε σε 24-24, αλλά η ομάδα της Θέτιδας πήρε το προβάδισμα με 26-25. Η Τσάριτς με δύο συνεχόμενους πόντους κράτησε ζωντανό τον Ιστορικό (27-27), ενώ του έδωσε και το προβάδισμα με 28-29. Η Αλεξάκου με άσο έκλεισε το σετ στο 28-30.

Στο τέταρτο σετ ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 3-5 χάρη σε πόντο της Τσάριτς, αλλά η Θέτις λειτούργησε καλά στο μπλοκ και με ένα σερί 3-0 βρέθηκε μπροστά με 10-7. Η Νομικού με μπλοκ και στη συνέχεια με επίθεση σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 13-10. Η ομάδα της Βούλας πέτυχε το 15-10 και ο κόουτς Χαριτωνίδης πήρε τάιμ άουτ. Η Θέτις εξακολουθούσε να έχει απόσταση ασφαλείας φτάνοντας στο 23-18. Η Τσάριτς μείωσε σε 23-19 και η Ίκιτς σε 23-20 αντίστοιχα, αλλά η Σπικς με άσο έκανε το 25-20.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε με άσο της Λι Ντάε Γιόνγκ. Η Νομικού με μπλοκ έκανε το 1-2 και η Αλεξάκου με άσο σημείωσε το 1-3.  Η Ίκιτς με μπλοκ άουτ σημείωσε το 2-4 και η Λι Ντάε Γιόνγκ πέτυχε με μπλοκ το 3-6. Η Θέτις κάλεσε τάιμ άουτ και στην επανέναρξη ανέλαβε δράση η Τσάριτς. Η διαγώνια του Πανιωνίου ήταν ασταμάτητη στην επίθεση και με τέσσερις πόντους έκανε το 6-12. Η Νομικού σε πρώτο χρόνο πέτυχε το 8-12 και η Αλεξάκου διαμόρφωσε το 9-15.