Εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Ολυμπιακό και υποσχέσεις από τον Iστορικό!

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου στο φιλικό που έδωσε στο «Μ. Μερκούρη» με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου στο φιλικό που έδωσε στο «Μ. Μερκούρη» με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, με τον κόουτς Χαριτωνίδη να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα.

Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και με όπλο το σερβίς έκανε το 2-0. Ωστόσο ο Πανιώνιος έβγαλε την απαιτούμενη αντίδραση και με έξι άσους, εκ των οποίων οι τρεις προήλθαν από την αρχηγό της ομάδας, Ιωάννα Καρέλια, κατάφερε να προσαρμοστεί στο παιχνίδι του αντιπάλου και να ισοφαρίσει στα σετ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με άσο της Αλεξάκου και η Ίκιτς με επίθεση στη διαγώνιο πέτυχε το 1-2. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και με ένα σερί 5-0 ξέφυγαν στο σκορ. Αρχικά η Εμμανουηλίδου πήρε τον πόντο με μπλοκ, στη συνέχεια η Ντι Ιούλιο πέτυχε άσο (6-3) και η Κούμπουρα με εύστοχη επίθεση έκανε το 8-3 με αποτέλεσμα ο κόουτς Χαριτωνίδης να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά των πέντε αυξήθηκε από πλευράς Ολυμπιακού, με τον κόουτς Χαριτωνίδη να καλεί νέο τάιμ άουτ στο 14-7. Η Τσάριτς με πόντο στην ευθεία μείωσε σε 15-8 και η Καθάριου με επίθεση στον πρώτο χρόνο έκανε το 20-9. Με τον ίδιο τρόπο η Εμμανουηλίδου πέτυχε το 24-11, ενώ η Νίζετιχ με επίθεση στη διαγώνιο έκλεισε το σετ στο 25-11.

Στο δεύτερο σετ η Ίκιτς άνοιξε το σκορ και η Καρέλια με άσο έκανε το 0-2. Ύστερα από ένα πολύ ωραία ράλι η Τσάριτς πήρε τον πόντο και ισοφάρισε σε 3-3. Η Κακουράτου με το ένα χέρι έβγαλε την άμυνα και στη συνέχεια η Ίκιτς με μπλοκ πέτυχε το 3-4. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και πέρασε μπροστά με 10-8. Η Καρέλια με μπλοκ σε επίθεση της Βάνιακ μείωσε σε 12-10, ενώ η Αλεξάκου πήρε το μπλοκ άουτ για το 13-11. Η Ίκιτς με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 13-13, αλλά η Φαριόλ με άσο έκανε το 15-13. Η Νίζετιχ στην ευθεία έκανε το 19-16 δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του Πειραιά. Η Αλεξάκου μείωσε σε 20-18, αλλά ο Ολυμπιακός με ένα σερί 3-0 προηγήθηκε με 23-18 και στη συνέχεια έκλεισε το σετ στο 25-20.

Στο τρίτο σετ ο Ιστορικός ανέβασε περισσότερο την απόδοσή του και έβαλε δύσκολα στην υποδοχή του Ολυμπιακού, με αιχμή του δόρατος την Καθάριου. Η κεντρικού του Πανιωνίου έκανε το 2-3 και η Τσάριτς με άσο σημείωσε το 2-4. Οι γηπεδούχες με ένα σερί 5-0 κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 7-4. Η αντίδραση απο πλευράς «κυανέρυθρων» δεν άργησε να ρθει με την Ολούτς να ισοφαρίζει σε 11-11. Η Καρέλια με άσο έδωσε το προβάδισμα στον Ιστορικό (11-12) και η Καθάριου με μπλοκ πέτυχε το 11-13. Στην επόμενη επίθεση ο Πανιώνιος έκανε το 11-14 και ανάγκασε τον κόουτς Μιτσέλι να καλέσει τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη η Καθάριου ανέλαβε ξανά δράση για τον Πανιώνιο. Με ένα μπλοκ και δύο εύστοχες επιθέσεις η κεντρική του Ιστορικού έκανε το 12-18 με αποτέλεσμα ο Μιτσέλι να πάρει νέο τάιμ άουτ. Η Ολούτς με επίθεση στην ευθεία ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (13-19), αλλά η Φαριόλ απάντησε με μπλοκ για το 15-19. Η Καθάριου με νέο πόντο πέτυχε το 15-20 και η Τσάριτς με δύο εύστοχες επιθέσεις έκανε το 18-23. Η Αλεξάκου με άσο πέτυχε το 18-24 και η Αμπντεραχίμ με λανθασμένο σερβίς διαμόρφωσε το 19-25.

Το τέταρτο σετ ήταν εξίσου ανταγωνιστικό. Ύστερα από αλλεπάλληλες άμυνες η Καθάριου με μπλοκ έκανε το 2-3. Η Ολούτς πέτυχε το 10-11, ενώ η Ζιώγα έδωσε διαφορά δύο πόντων στον Πανιώνιο (11-13). Οι «κυανέρυθρες» διατήρησαν το +2 και στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά από τον Ολυμπιακό. Η Αλεξάκου με διαγώνια επίθεση σημείωσε το 15-19 και το 18-20 αντίστοιχα. Ύστερα από λάθος των «ερυθρόλευκων» το σκορ πήγε στο 18-22 με αποτέλεσμα ο κόουτς Μιτσέλι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Πανιώνιος έφτασε στο 20-24 ύστερα από λάθος της Αμπντεραχίμ και η Ολούτς με άσο έκλεισε το σετ στο 23-25.