Λύγισε το Mαρκόπουλο στο τάι μπρέικ

Την αντίσταση του Μαρκόπουλου έκαμψε στο τάι μπρέικ ο Πανιώνιος, επικρατώντας με 3-2 σετ στο κλειστο «Ανδρέας Βαρίκας».

Οι κυανέρυθρες δυσκολεύτηκαν απέναντι στον αντιπαλο τους, βρέθηκαν πίσω με 2-1 στα σετ, όμως έκαναν την ανατροπή και τελικά έφτασαν στην επικράτηση, ζευγαρώνοντας τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ ο Πανιώνιος βρέθηκε γρήγορα στο 4-0 με αποτέλεσμα να καλέσει τάιμ άουτ ο κόουτς Ρούσης. Το μπλοκ των «κυανέρυθρων» συνέχισε να δουλεύει καλά και η Ηλιοπούλου πέτυχε το 19-13 αναγκάζοντας το Μαρκόπουλο να πάρει νέο τάιμ άουτ. Η πασαδόρος του Ιστορικού με μία έξυπνη κίνησε σημείωσε το 24-16 και η λανθασμένη επίθεση της Εμπατομπό έκλεισε το σετ στο 25-17.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του κόουτς Χαριτωνίδη ξέφυγε με 10-6, χάρη στο μπλοκ της Καρέλια, όμως το Μαρκόπουλο έτρεξε σερί 4-0 και με άσο της Χάρπερ ισοφάρισε σε 10-10. Η ίδια ερχόμενη από την πίσω ζώνη έκανε το 18-20 και η Εμπατομπό πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-25.

Οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους στο τρίτο σετ και με πόντο της Εμπατομπό προηγήθηκαν με 15-19. Ο κόουτς Χαριτωνίδης πήρε τάιμ άουτ και στην επανέναρξη ο Πανιώνιος αντέδρασε. Η Καθάριου μείωσε σε 22-23, αλλά η Εμπατομπό έκλεισε ξανά το σετ με 22-25.

Στο τέταρτο σετ οι «κυανέρυθρες» πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (5-1) με άσο της Τσάριτς. Η Νομικού με μπλοκ σημείωσε το 13-7 και στην επόμενη επίθεση η Αλεξάκου έκανε το 14-7 οδηγώντας τον κόουτς Ρούση σε τάιμ άουτ. Η Καρέλια με εκπληκτική άμυνα έσωσε τον πόντο και στη συνέχεια η Τσάριτς έκανε το 17-7. Η Νομικού με δύο πόντους πέτυχε το 23-9 και το σετ έκλεισε στο 25-11 έπειτα από λανθασμένη επίθεση της Γκερέσα.

Έτσι οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ. Ο Ιστορικός έχασε λόγω τραυματισμού την Κακουράτου, ωστόσο η Παπαδοπούλου κάλυψε επάξια το κενό της έμπειρης λίμπερο, βγάζοντας σπουδαίες άμυνας. Με ένα σερί 3-0 ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 3-1. Η Τσάριτς πέτυχε το 6-4 και η Νομικού σημείωσε το 9-5 αναγκάζοντας το Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 3-0 μείωσαν σε 9-8 και ο κόουτς Χαριτωνίδης πήρε τάιμ άουτ. Η Ολούτς ανέλαβε δράση και με δύο ωραίους πόντους έκανε το 12-10. Έχοντας την στήριξη του κόσμου οι «κυανέρυθρες» πήραν ψυχολογία και η Καρέλια με φανταστικό μπλοκ έκανε το 14-13 κρίνοντας ουσιαστικά το αποτέλεσμα. Στην επόμενη φάση η Γκερέσα σημάδεψε φιλέ και έτσι ο αγώνας έληξε στο 15-13.

Ο Πανιώνιος έφτασε τις δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και πλέον κοιτάζει τον αγώνα της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (30/10) στην έδρα της Λαμίας.