Nίκησε, κράτησε το μηδέν παθητικό και παρέμεινε στην κορυφή ο Iστορικός!

Την τρίτη του νίκη σε τέσσερα παιχνίδια πανηγύρισε ο Ιστορικός, που επικράτησε με 2-0 του Αιγάλεω, για την 4η αγωνιστική της Superleague 2.

H oμάδα του Αντώνη Νικοπολίδη ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο της σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφτασε στην επικράτηση.

Πλέον ο Ιστορικός έφτασε στους 10 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Κηφισιά. Μάλιστα, οι κυανέρυθροι δεν έχουν δεχτεί έως τώρα την φετινή σεζόν ούτε ένα γκολ!

Η νίκη του Πανιωνίου πανηγυρίστηκε από τους περίπου 2.000 φίλαθλους του συλλόγου!

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε κυρίως από τα πλάγια να διασπάσει την άμυνα του Αιγάλεω.

Οι κυανέρυθροι δημιούργησαν ευκαιρίες, με μεγαλύτερη αυτή του Νοικοκυράκη στο 31’, όπου ο Κυρίτσης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε και το γκολ. Μετά από σέντρα του Κολοβού, ο Πότσι πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τον Ιστορικό.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Πανιώνιο να ελέγχει το ματς και το Αιγάλεω να μην μπορεί να απειλήσει.

Στο 85’ ο Γεμιστός με ωραίο πλασέ, μετά από ασιστ του Χριστόπουλου, έκανε το 2-0 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη του Ιστορικού.

Το φιλμ του αγώνα

21: Σέντρα του Χριστόπουλου από τα δεξιά, ο Νοικοκυράκης δεν μπορεί να βρει την μπάλα με το κεφάλι.

22’: Σουτ του Μπούση, η μπάλα πάνω από την εστία.

31’: Σουτ του Νοικοκυράκη διώχνει πολύ δύσκολα ο Κυρίτσης. Εν συνεχεία κοντινό πλασέ του Βενάρδου ξανά σε κόρνερ ο Κυρίτσης.

32’ ΓΚΟΛ!: Σέντρα του Κολοβού, κεφαλιά του Πότσι και 1-0 ο Πανιώνιος!

38’: Σουτ του Βάρκα έξω από την περιοχή, η μπάλα αόυτ.

49’: Ανάποδο ψαλιδάκι του Κολοβού, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ.

64’: Τετ α τετ του Κολοβού, ο Κυρίτσης διώχνει το πλασέ.

64’: Σουτ του Βενάρδου, η μπάλα λίγο άουτ.

66’: Σουτ του Κολοβού, μπλοκάρει ο Κυρίτσης.

68’: Ο Γεμιστός κάνει το σουτ, η μπάλα άουτ.

85’ ΓΚΟΛ!: Ασιστ του Χριστόπουλου, πλασέ από κοντά του Γεμιστού και 2-0 ο Πανιώνιος!

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Α. Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Πότσι, Χρούστινετς, Χριστόπουλος, Μπούσης, Γκίνη (67’ Στούπης), Τσόρνομαζ, Κολοβός (82’ Τσερίσεφ), Νοικοκυράκης, Βενάρδος (67’ Ενγκουεμ), Φελίσιο (36’ λ.τρ. Γεμιστός)

ΑΙΓΑΛΕΩ (Α. Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Κωστόπουλος, Ουνγιαλίδης (77’ Δρίτσας), Ζιούλης (64’ Νίκολλι), Ευαγγέλου, Καρρίκι, Μπάμπης, Καρβούνης, Βάρκας, Νταβιώτης, (22’ Ζούνης), Τσούκαλος (64’ Τάμπας)