Βόλεϊ Γυναικών: Nίκη επί του Μίλωνα στα «Νομίκεια»

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα «Νομίκεια» ο   Πανιώνιος , καθώς επικράτησε του   Μίλωνα  με 3-0 σετ στον μικρό τελικό του φιλικο...

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα «Νομίκεια» ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε του Μίλωνα με 3-0 σετ στον μικρό τελικό του φιλικού τουρνουά που διεξήχθη στη Σαντορίνη. Ο κόουτς Χαριτωνίδης είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα, μέσω της παρουσίας του Ιστορικού στη διοργάνωση και ενώ οδεύουμε προς την τελική ευθεία, ενόψει της πρεμιέρας της Volley League απέναντι στην ΑΕΚ (19/10).

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα το μπλοκ του Ιστορικού λειτούργησε πολύ καλά και του έδωσε ουσιαστικά την ευκαιρία να ελέγξει το παιχνίδι και στα τρία σετ.

Στο πρώτο σετ η Ηλιοπούλου με ανάποδο πλασέ είδε το κενό στην άμυνα του Μίλωνα και έκανε το 2-1. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ της Ίκιτς το σκορ ήταν ισόπαλο 7-7 και με τον ίδιο τρόπο η Νομικού πέτυχε το 8-7. Η κεντρική του Πανιωνίου με το πέμπτο εύστοχο μπλοκ των «κυανέρυθρων» πέτυχε το 14-9 και ανάγκασε τον κόουτς Δεναξά να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ιστορικός συνέχισε να έχει το προβάδισμα και με πόντο της Τσάριτς έκανε το 17-12, με τον Μίλωνα να παίρνει νέο τάιμ άουτ. Η Σέρβα πέτυχε το 20-13 και η Νομικού με πρώτο χρόνο έκανε το 22-15. Δύο άσοι της Χίπε έφεραν το σκορ στο 22-18 και έτσι ο κόουτς Χαριτωνίδης πήρε τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη η Τσάριτς με νέο πόντο έκανε το 23-15 και στη συνέχεια οι Αλεξάκου και Νομικού έκλεισαν το σετ στο 25-19.

Το δεύτερο σετ βρήκε ξανά τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ. Η Ηλιοπούλου με έξυπνο τρόπο έκανε το 4-3. Η Κακουράτου έβγαλε φοβερή άμυνα και στη συνέχεια ο Μίλων υπέπεσε σε λανθασμένη επίθεση με αποτέλεσμα ο Ιστορικός να προηγηθεί με 6-4. Οι «κυανέρυθρες» έβγαλαν νέα σπουδαία άμυνα και στη συνέχεια της φάσης η Νομικού με μπλοκ πέτυχε το 10-9. Η Ίκιτς με μονό μπλοκ σταμάτησε την προσπάθεια της Χίπε γράφοντας το 16-14. Η ακραία του Ιστορικού έκανε και το 17-14 με τον κόουτς Δεναξά να καλεί τάιμ άουτ. Η Νομικού με δύο συνεχόμενους πόντους πέτυχε το 20-17 και η Αλεξάκου με επίθεση στην ευθεία έκανε το 23-17. Η ακραία του Πανιωνίου σημείωσε με μπλοκ το 24-18, όμως ο Μίλων αντέδρασε και μείωσε με άσο της Σάντος σε 24-21. Ο κόουτς Χαριτωνίδης κάλεσε τάιμ άουτ και στην επανέναρξη η Αλεξάκου έκλεισε το σετ στο 25-22.

Στο τρίτο σετ οι «κυανέρυθρες» προηγήθηκαν με 7-4 χάρη σε πόντο της Καθάριου. Ο Μίλων μείωσε σε 10-9 και ο Πανιώνιος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ιστορικός έβγαλε την απαιτούμενη αντίδραση και έφτασε γρήγορα στο 14-10 αναγκάζοντας τον κόουτς Δεναξά να πάρει τάιμ άουτ. Η Ίκιτς πέτυχε το 17-14 και η Τσάριτς ύστερα από την ωραία πάσα της Ηλιοπούλου πέτυχε το 18-14, με τον Μίλωνα να παίρνει νέο τάιμ άουτ. Η Αλεξάκου με μπλοκ πάνω σε επίθεση της Χίπε έκανε το 20-15, ενώ η ίδια έκλεισε το σετ στο 25-16.